Densytometria
To badanie umożliwiające wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. Podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowi ocena gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4) oraz ocena czynników ryzyka złamań.
Małe aparaty na przedramię lub piętę służą jedynie do badań przesiewowych i nie stanowią podstawy do rozpoznania osteoporozy i tym bardziej do jej leczenia. Niekorzystny wynik takiego badania zawsze powinien być weryfikowany badaniem kręgosłupa lub szyjki kości udowej, a także bezpośrednią rozmową z lekarzem specjalistą na temat różnych czynników wpływających na wytrzymałość kości.
Wskazania do badań
Wszyscy |
Wskazania do wykonania badania gęstości kości (BMD) u wszystkich bez względu na płeć
|
Kobiety |
Wskazania do wykonania badania gęstości kości (BMD) u KOBIET
|
Mężczyźni |
Wskazania do wykonania badania gęstości kości (BMD) u MĘŻCZYZN
|
Dzieci i młodzież |
Wskazania do wykonania badania gęstości kości (BMD) u DZIECI I MŁODZIEŻY
|
Jak przebiega badanie?
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Do samego badania densytometrycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się też rozbierać. W polu badania nie mogą jednak znaleźć się żadne metalowe części takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, napy, ćwieki, biżuteria.
Dla wygody pacjenta i jakości badania należy przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu i pozbawiony wyżej wymienionych metalowych elementów.
Do badania należy położyć się na specjalnym stole/łóżku, w zależności od rodzaju badania trzeba przyjąć odpowiednią pozycję (np. na plecach lub na boku).
Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości kości mineralnej.
Wynik przedstawiony jest w formie wykresu i tabeli i podawany w g/cm2.
Miejsca oceny densytometrycznej
Kręgosłup |
DENSYTOMETRIA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO Standardowo zaleca się wykonywanie takich oznaczeń co 12 miesięcy, na tym samym aparacie , w tej samej lokalizacji oraz najlepiej przy tej samej osobie obsługującej urządzenie (najmniejszy błąd pomiarowy).
Wg zaleceń Międzynarodowego Stowarzyszenia Densytometrii Klinicznej (ang. International Society for Clinical Densytometry) z roku 2007 pomiar gęstości mineralnej kości (ang. BMD – Bone Mineral Density) kręgosłupa lędźwiowego L1 – L4 jest zalecany do łącznej oceny z wynikami morfometrycznym metodą DXA (VFA ang. Vertebral Fracture Assessment) oraz oceną klinicznych czynników ryzyka złamań. |
Kość udowa |
W przypadku pomiarów kolejnych aparat LUNAR PRODIGY ADVANCE z oprogramowaniem enCORE porównuje procentowo wyniki z poprzednimi oznaczeniami i umiejscawia je na wydruku, który otrzymuje pacjent. Standardowo zaleca się wykonywanie takich oznaczeń co 12 miesięcy, na tym samym aparacie , w tej samej lokalizacji oraz najlepiej przy tej samej osobie obsługującej urządzenie (najmniejszy błąd pomiarowy).
Wg zaleceń Międzynarodowego Stowarzyszenia Densytometrii Klinicznej (ang. International Society for Clinical Densytometry) z roku 2007 pomiar gęstości mineralnej kości (ang. BMD – Bone Mineral Density) kręgosłupa lędźwiowego L1 – L4 oraz kości udowej (ang. total hip) jest zalecany do łącznej oceny z wynikami morfometrycznym metodą DXA (VFA ang. Vertebral Fracture Assessment) oraz kliniczną oceną czynników ryzyka złamań. |
Wokół endoprotezy kości udowej |
![]() Badanie jest przydatne do monitorowania zmian gęstości kości w strefach Gruena, co umożliwia oszacowanie ryzyka obluzowania endoprotezy w przyszłości. Oznaczenie powinno być wykonane bezpośrednio po zabiegu ortopedycznym, a następnie w pierwszym roku po operacji przynajmniej dwukrotnie. |
Kości obu rąk |
Wysoce specjalistyczna procedura, przeznaczona dla pacjentów w diagnostyce bólów i obrzęków drobnych stawów rąk w przebiegu różnych procesów zapalnych. Umożliwia monitorowanie zmian gęstości mineralnej kości rąk (ang. bone mineral density - BMD). |
Densytometria dzieci |
Umożliwia ocenę gęstości tkanki kostnej oraz składu ciała z wyznaczeniem masy tkanki tłuszczowej i mięśniowej u dzieci i młodzieży:
Analizie poddana zostaje wysokość ciała badanego dziecka względem normy dla zdrowych rówieśników.
|
Zakres badań
Dysponujemy dużym, światowej klasy, stacjonarnym aparatem LUNAR PRODYGY ADVANCE z wiarygodną referencyjną bazą danych.
Obecnie uznaje się, że podstawowym i preferowanym miejscem oceny densytometrycznej powinno być badanie nasady bliższej kości udowej, głównie z oceną szyjki kości udowej oraz oceną części lędźwiowej kręgosłupa w obrębie kręgów L1-L4.
BMD w obrębie przedramienia powninno być oceniane tylko w sytuacjach:
- gdy nie można wykonać lub zinterpretować oceny BMD w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lub obrębie końca bliższego kości udowej
- przy nadczynności przytarczyc
- przy znaczącej otyłości