Morfometria
To metoda densytometryczna pozwalająca wykryć złamania trzonów kręgowych.
Morfometria jest metodą nowoczesną, komputerową i bezbolesną dla pacjenta. Można ją wykonać przy jednoczesnym oznaczaniu gęstości mineralnej kości i dotyczy części piersiowo-lędźwiowej kręgosłupa, gdzie najczęściej występują złamania kręgów.
Dokładnie określa miejsce złamania, stopień jego zaawansowania i rodzaj. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy konwencjonalnych zdjęć rentgenowskich cechuje się małą dawką promieniowania X, a w odróżnieniu od rezonansu magnetycznego dokładnie mierzy kręgi podejrzane o złamanie.
Zalecana jest w diagnostyce ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych części piersiowo-lędźwiowej kręgosłupa. Złamania trzonów kręgów są często bezobjawowe, mogą nie dawać dolegliwości bólowych.
Wskazania do badania morfometrycznego
Oficjalne stanowisko ISCD z 2005 r. i z póżniejszymi zmianami w 2007 r. w zakresie wskazań do badania VFA (Vertebral Fracture Assessment)
- Udokumentowana utrata wysokości ciała >2 cm lub >4 cm od młodości
- Przebyte złamanie powyżej 50 roku życia
- Długoterminowa terapia glikokortykosteroidami
- Inne przesłanki sugerujące obecność złamania trzonu kręgu, które nie zostało dotychczas zdiagnozowane
Morfometria kręgosłupa (VFA ang. Vertebral Fracture Assessment) |
Aparat z wysoką precyzją analizuje, identyfikuje oraz klasyfikuje złamania trzonów kręgowych. Badanie zostaje wykonane przy niskich względem klasycznej metody RTG dawkach promieniowania jonizującego. Jest więc bezpieczniejsze i mniej szkodliwe. Oprócz tego daje możliwość ponownego badania w krótkim czasie. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych gwarantuje wysoką jakość obrazu oraz standaryzowaną procedurę pomiaru. Wg zaleceń Międzynarodowego Stowarzyszenia Densytometrii Klinicznej (ang. International Society for Clinical Densytometry) z roku 2007 metoda VFA (morfometria) jest zalecana do łącznej oceny z wynikami densytometrii kręgosłupa i kości udowej w ocenie ryzyka złamań u chorych z podejrzeniem osteoporozy. |
Jak przebiega badanie morfometryczne?
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się też rozbierać. Konieczne jest jednak odsunięcie z badanego obszaru części metalowych, takich jak: suwaki, klamry od pasków, metalowe guziki, biżuteria.
Dla wygody pacjenta warto przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu, najlepiej pozbawiony metalowych elementów.
Do badania należy położyć się na plecach na specjalnym stole/łóżku.
Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kręgosłupa i dokonywany jest pomiar wysokości w cm oraz ocena deformacji trzonów kręgów części piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa.
Pacjent otrzymuje wydruk z wynikiem przeprowadzonego badania.